Příroda na Korfu

Korfu je dlouhé asi 65km a jeho šířka se pohybuje mezi 4 až 30 km. Jeho tvar připomíná kosu – řecky drépanon, což bylo jedno ze starověkých jmen ostrova. Podle mínění geologů je ostrov vynořeným vrcholem horského pásma, jehož východní úbočí se v období regrese oddělilo od pevniny. Tento ostrov patří do skupiny 1 425 řeckých ostrovů a je z nich nejen nejzelenější, ale nesporně také nejkrásnější. Jeho zvlněná krajina je většinou pokryta kvetoucími keři a stromy a na jaře překypuje planými květinami, z nichž více než 100 druhů můžete uvidět jenom zde. Na členitých kopcích a kamenných terasách Korfu rostou stříbřité háje olivovníků. Tyto stromy, mající sukovité a hrbolaté kmeny, produkují výborný olivový olej. Ostrov je také proslavený množstvím pomerančovníků a citronovníků, vydávajících kouzelnou vůni, a též platanů, palem, oleandrů, palisandrů, wisterií, myrty a vysokých a štíhlých cypřišů, které se jako němá stráž tyčí nad svým okolím. I ty nejprostší domovy jsou okrášleny svěže zelenými hrozny a velkými, krásnými trsy růží a buganvílií. Rostliny mají na ostrově Korfu ke svému růstu výborné podmínky – lepší nežli v jiných částech Řecka – protože pohoří na nedaleké pevnině zadržuje větší množství dešťových srážek. Ale i tak je ostrov po většinu roku vystaven slunci.

Korfu (Řecko)Pokud už jste si procházeli turistické průvodce, které na Korfu lákají, určitě jste se setkali s přirovnáním, že je Korfu věčně zeleným ostrovem, což je skutečně pravda. Vzhledem k tomu, že se ostrov Korfu nachází na severu Řecka, není podnebí tak horké a ostrov vyprahlý jako některé jižnější destinace. Když lehce začneme geografií respektive povrchem, je Korfu ostrovem mnoha tváří. Vnitrozemí je obecně kopcovité, nelže říct, že by bylo hornaté, a je pochopitelné, že se musí směrem k moři svažovat. Na samotném jihu je všechno poměrně mírné, břehy Korfu jsou zde mělké a především pro rodiny s dětmi je tato oblast příjemnější. Naopak západ je skalnatější a dokonce zde najdete i pár hor. Celkově je ale Korfu poměrně nížinnou oblastí, když se další vyšší kopce nacházejí pouze ve vnitrozemí na severu.

Korfu (Řecko)Co se týče podnebí, to je opět vzhledem k severnější poloze chladnější než na ostatních ostrovech, ale mnoho návštěvníků to bere jako výhodu, protože na ostrovech jihu Řecka slunce doslova spaluje, což se vám na Korfu nestane. Nejteplejší měsíce jsou pochopitelně prázdninový červenec a srpen. V tomto období se teplota na Korfu šplhá ke třiceti stupňům a zároveň se jedná o nejsušší měsíce. Obecně je totiž ostrov velmi bohatý na srážky (především na jaře a na podzim), což má také za následek velkou úrodnost místních půd. Pokud byste se chtěli vyhnout velkému počtu turistů, cestujte v červnu, nebo v září, kdy se teploty pohybují stále okolo příjemných 25 stupňů v průměru. Je tak jasné, že pokud máte rádi především opalování, vyrazte v sezóně. Naopak prohlížení památek teploty lehce nad dvacet stupňů nevadí. Stále ale počítejte s tím, že je Korfu ostrov, a tak je podnebí hodně nevyzpytatelné; připraveni byste měli být na všechno.

Korfu (Řecko)Nyní už přejdeme na flóru, která je pro Korfu typická, a která zároveň táhne největší počet návštěvníků. Na tento „zelený ostrov“ se doslova jezdí za unikátní přírodou. Celé Korfu je typické jak velkým počtem srážek a příjemným podnebím, o čemž už byla řeč, tak nesmírně úrodnými půdami, které umožňují růst i nejnáročnějších rostlin. Pro Korfu jsou tak charakteristické všudypřítomné květiny, když se navíc může pyšnit 40 druhy orchidejí, čímž doslova strčí do kapsy všechny ostatní ostrovy. I na úkor lesních porostů jsou všude vysázeny olivovníky a zároveň nekonečné vinohrady, které zde mají ideální podmínky. Nejednalo by se o Řecko, kdyby tu také nebyly cypřiše. Zajímavostí je jakýsi malý pomerančovník kumquat, který sem byl dovezen Brity z Asie, a ze kterého se vyrábí jak marmeláda, tak typický likér.

Fauna už tak bohatá není, ale stále dokáže na Korfu zaujmout. Především ve vnitrozemí potkáte ještěrky, želvičky, nebo i velký počet hadů. Typické jsou pro Korfu i potulující se psi, kteří vás budou svými pohledy prosit o trochu jídla. Pobřeží zde díky masivnímu rybolovu není tak bohaté na ryby, takže jak potápěči, tak rybáři si na Korfu zrovna neužijí. Pokud se chcete dozvědět o místní přírodě všechny detaily, nejlepší jsou knihy od Geralda Durrella, který byl ostrovem doslova fascinován.

Copyright © 2024 Dovolená na Korfu | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz

Doporučujeme: Nemáte o víkendu nic na práci? Což takhle výlet do Moskvy v Rusku, Saint-Tropez ve Francii, Benátek v Itálii, Bratislavy na Slovensku nebo španělské Barcelony? Pokud máte rádi moře, doporučujeme Španělsko, pro aktivnější povahy pak Rakousko, Indii, Litvu nebo Ameriku (USA, Kanada,…).